דף הבית >>רפואת שיניים >>שתלים דנטליים
שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

שתלים דנטליים

 

שתלים דנטליים

שתלים אוראלים, הידועים גם בשם שתלים דנטליים מספקים תחליף יעיל עבור אנשים שאיבדו שן אחת או יותר ממחלת חניכיים, פציעה, או סיבות אחרות. שתלים דנטליים הם בעצם שיניים מלאכותיות עם שורשים אשר ממוקמות בתוך עצם הלסת על ידי פריודנטיסט (מומחה לבעיות חניכיים) או כירורג פה והלסתות. שתלים מצמצמים או מונעים את הצורך בשיניים תותבות כי הם תומכים בגשרי הלסת ומונעים עיוות של עצמות הלסת, ומספקים ביטחון ונוחות כמעט כמו שיניים אמיתיות. שתלים המורכבים בתוך עצם הלסת הם הנפוצים ביותר, ואחריהם שתלים המורכבים על עצם הלסת.

שתלים המורכבים בתוך הלסת:

במידה והלסת מספיק חזקה כדי לתמוך בשתלים אלו, זוהי הבחירה הנכונה להשתלת שיניים. השתלים מורכבים כשורשי שיניים מלאכותיות הממוקמות בתוך עצם הלסת. שתלים אלו נראים כמו להבים, צילינדרים, או ברגים אשר מנתחים מחברים לתוך עצם הלסת על מנת להחזיק שן או מספר שיניים תותבות במקום. במילים אחרות, השתלים מתפקדים כשורשי השיניים מבלי להשפיע או לפגוע בשיניים שמסביב. וריאציות של שתלים אלו כוללים את שתל הלהב, אשר ממשיך גם הוא לתוך העצם, וברגי שורש, אשר צורתם דומה לברגים או מסמרים בגדלים שונים אשר נועדו להישתל אל תוך עצם הלסת.

 

לאחר ההשתלה ע"י כירורג פה, נותנים לחניכיים להירפא ולעצם הלסת להבנות סביב השתל החדש. לאחר תקופה שנעה בין חודשיים ל4 חודשים בערך, ניתן לחבר על השתל התקן אשר עליו תיבנה השן המחליפה. השתלים עשויים בדרך כלל מטיטניום אשר מצופה בחומר שמאפשר השתלה בתוכה בתוך עצם הלסת.

 

קיימים סוגים שונים של שתלים פנימיים. חלקם חלקים, חרוצים כבורג ואילו אחרים מחוספסים. ישנן ראיות מצומצמות לגבי אילו מהשתלים מבייע לשמירה מאובדן עצם הלסת בעקבות זיהומים חוזרים ונשנים אך ידוע כי לשתלים בעלי מרקם סיכוי גבוה יותר להיכשל מוקדם יותר משתלים מחוספסים.

 

על שתלים המורכבים בתוך הלסת אפשר אף להרכיב מסגרת שיניים תותבות בדומה לשיניים מלאכותיות ללא השתלה. היתרון בשיטה הוא האמינות שלה, שכן הסיכוי שהשיניים ייפלו מחוץ לפה קטן בצורה משמעותית ומוסיף בטחון רב למטופלים אשר איבדו מספר רב של שיניים וצריכים ללבוש שיניים תותבות אך נמנעים מסיטואציות חברתיות מהפחד ששינייהם יפלו החוצה (במהלך ארוחה במסעדה לדוגמא).

 

המאמר באדיבות מרפאת שיניים ממילא