דף הבית >>רפואת שיניים >>פלואוריד : כל מה שרציתם לדעת
שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

פלואוריד : כל מה שרציתם לדעת

 

פלואוריד : כל מה שרציתם לדעת

 

מהו בעצם פלואוריד ?

הפלואוריד הוא יון חד אטומי של פלואור, כלומר אטום פלואור שנוסף לו אלקטרון אחד: -F.

למעשה מדובר בחומר היחיד הידוע כיום ככזה השומר על השן ומחזק אותה וכך גם מעלה את עמידותה בפני מתקפות עששת. העששת היא המחלה הנפוצה ביותר בשנים האחרונות בתחום השיניים. היא פוגעת בכל הגילאים כבר בימי הילדות ולמעשה בעיקר וזאת כתוצאה מתזונה לא בריאה המכילה בעיקר מתוקים ופחמימות פשוטות.

עששת זו משפיעה על יכולת הלעיסה והאכילה, גורמת לכאבי שיניים, לאובדן שיניים, עקירות ופגיעה אסתטית. היום, אם כן, אפשר למנוע עששת ואף לטפל בה. אחת מהדרכים הבדוקות לטיפול ומניעה של בעיות עששת הוא באמצעות פלואוריד.

מה שעושה הפלואוריד הוא בעצם שיפור העמידות של אמייל השן בפני עששת, כיון שהוא הופך לחלק מההידרוקסילאפטיט שמרכיב את האמייל. לכן הוא גם מותקף פחות על ידי חומצות שונות שהן פועל יוצא של העששת לסוגיה.

רוב מומחי רפואת השיניים והטובים שברופאי שהשיניים סוברים כי רתימת הפלואוריד לטובת רפואת השיניים היא אחד הצעדים המשמעותיים שהובילו את רפואת השיניים ובריאות השן קדימה. זאת בעקבות ריכוז הפלואוריד למים במינון מיטבי. הפלרת המים – כלומר החדרת פלואוריד למים נחשבת לאחד מהצעדים המשמעותיים בעולם הרפואה במאה העשרים. מדובר בהישג גדול שעומד לצידה של המצאת האינסולין, פסטור החלב ועוד.

סוד הקסם של הפלואוריד הוא ההתרכבות שלו יחד עם אלמנטים אחרים בטבע. התרכובות הזו יוצרת חומר שפשוט מגן על השיניים, מונע בעיות עששת ושומר על ציפוי האמייל של השן. לא בכדי, כל משחות השיניים כמעט, מכילות פלואוריד וכך גם מי הפה ותכשירי השיניים האחרים המוכרים לנו יותר או פחות.

הפלואוריד למעשה תופס את יוני הסידן המתפרקים מהשיניים כשהן נמצאות במצוקה חומצית. סביבה חומצית זו נגרמת בעיקר בגלל עששת השן שצורכים סוכר כדי להפריש חומצה זו.

הפלואוריד לוכד את סידן זה, יוצר איתו מעין גוש מלח וכך הוא בעצם נהיה מאגר סידן שחודר לשן ומתקן נזקים שעשתה העששת.

אגב, גם לפני שנוצרות השיניים ועוד לפני שיש בקיעה, הפלואוריד חשוב לחומרים הבונים את השן. הוא מתרכב אל תוך החומרים הללו ויוצר שן חזקה יותר וכזו המוגנת יותר בפני חיידקי השיניים והעששת.

עם כל היתרונות של הפלואוריד חשוב לדעת כי אין צורך ביותר מדי מחומר זה, כיון שעלול לגרום לרעילות. כמויות הפלואוריד היום מדויקות גם במים שאנו שותים וגם משחות שיניים למיניהן, כך שאין מה לחשוש.

 

 

 לכל שאלה - צרו עימנו קשר,

פורטל רפואת השיניים שן - בינה