דף הבית >>רפואת שיניים >>שיניים ופעוטות
שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

שיניים ופעוטות

שיניים ופעוטות

 

אולי לא ידעתם, אבל שיני הפעוטות שלנו מתחילות בהיווצרותן כבר בהיותם בבטן האם. שם כבר מתחיל תהליך היצירה של השיניים, אלא שהן מסתתרות עדיין מתחת לחניכיים. השיניים הראשונות הן שיני החלב המוכרות לכולנו. השיניים הקבועות מחליפות את שיני החלב ומתחילות בצמיחתן רק בגיל 6.

מתי השיניים מתחילות לבקוע ?

את זה בטח שלא תפספסו. תקופת בקיעת השיניים הראשונות- שיני החלב מתחילה אחרי חצי שנה עד 9 חודשים מהלידה. השיניים התחתונות הקדמיות בוקעות ראשונות ואחריהן כל היתר. בהמשך, כשיגיע הפעוט לגיל שנה וחצי יבקעו גם הטוחנות החלביות. תקופת הבקיעה מלווה בכאב ואי נעימות אצל הפעוט. זה ילווה בבכי כתוצאה מהנפיחות בחניכיים. תהינה גם הזלת ריר, חוסר שקט אצל התינוק ולעיסה מוגברת. אבל לא צריך להתרגש. אם בכל זאת רוצים להקל על כאב בקיעת השיניים אפשר לקנות בבית המרקחת מעין נשכן ג'ל או לבצע עיסוי חניכיים עדין באמצעות אצבע נקייה כמובן.

כיום ישנם תכשירים הומיאופתיים, ג'ל למריחה על החניכיים וצמחים שניתן ללעוס שיכולים להקל את כאב בקיעת השיניים אצל פעוטות. להשיג בבתי המרקחת ובתי הטבע.

בניגוד למה שחושבים, בקיעת שיניים אצל תינוקות אינה חייבת להיות מלווה בחום, הקאות ושלשולים, לכן אם תופעות אלה קיימות אצל הפעוט, קחו אותו לרופא הילדים.

ריקבון שיניים אצל פעוטות : למה זה קורה ?

בין אצל פעוטות ובין אצל מבוגרים, ריקבון שיניים נגרם על ידי חיידקים, הגורמים לעששת. בגילאים מוקדמים, סביר להניח שזה לא מגיע כתוצאה מתזונה אלא מהידבקות. לכן, כדאי לשמור על סטריליות הפה של התינוק.

לאחר גיל ההנקה, כשהילד מתחיל לאכול מזון מוצק יותר, יש לשמור על תזונה נכונה ונבונה. שתייה ממותקת אינה מומלצת לחלוטין. הרגילו את הילד לשתות מים מגיל צעיר מאוד וכך תמנעו ממנו ריקבון שיניים ובעיות נוספות שאינן קשורות לחלל הפה.

הימנעו ממתקים, ומזון המכונה ג'אנק פוד. אלה עשירים בפחמימות מזוקקות העלולים לגרות לחיידקי שיניים, עששת, מחלות חניכיים והפרעות נוספות במערכות כמו עיכול, חיסון ועוד. כדאי מאוד להזין את הילד בירקות ופירות (עדיף אורגאניים), ופחמימות ממקורות מלאים. הזנה זו תעשיר אותו בויטמינים ומינראלים חיוניים שיסייעו בגדילתו הנכונה ותגן על שיניו.

 

היגיינת שיניים אצל פעוטות

ממש כמו אצלנו המבוגרים, גם על היגיינת הפה של התינוק שלכם חשוב לשמור. זה טוב גם למניעת מחלות שיניים וחניכיים וגם מהווה חינוך מוקדם לרכישת הרגלים טובים. כבר כשילדכם בן חצי שנה – שבעה חודשים, כדאי לתת לו מברשת שיניים קטנה המיועדת לפעוטות. מברשת מקצועית לפעוטות תהיה בעלת שערות רכות ועדינות מאוד וחשוב להקפיד על כך שיש לה תו תקן. התינוק מתייחס לזה כאל צעצוע ותוך כדי כך מרוויח פה נקי.

הורים רבים סבורים כי "ממילא השיניים החלביות עתידות לנשור, אז מה זה משנה...".  זכרו ! שיני החלב מהוות בסיס לשיני הקבע. אם הן יהיו רקובות, זה עלול לפגוע בהתפתחות השיניים הקבועות.

שמרו על בריאות השיניים של הפעוט.

 

לכל שאלה - צרו עימנו קשר,

פורטל רפואת השיניים שן - בינה