שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

בריאות החניכיים

בריאות החניכיים

 

מחלת חניכיים נגרמת בדרך כלל בעקבות זיהום חיידקי והיא מתפתחת בתחילה ולעיתים בכלל, ללא כאבים. עם זאת יש הרבה מאוד שימנים לנוכחותה של מחלת חניכיים. בין הסימנים, ריח פה לא נעים, דימום, בעיקר בשעת צחצוח השיניים או בעת אכילת פרי און מזון קשה, אדמומיות ורגישות בחניכיים, נסיגתן והיווצרות מרווח בין חלק מהשיניים.

מדובר בתגובות דלקתיות אופייניות כמו דימום, אודם, אבנית ותופעות נוספות. כל אלה גורמים לשן להתרחק מהחניכיים ונוצרים מרווחים שבהם מצטבר רובד חיידקי בכיסים אלה. כיוון שרקמות רבות שסביב השן נהרסות כליל עלולות השיניים לאבד מיציבותן ובסופו של תהליך ליפול. הריח הרע נובע גם מהדלקת והכיבים המוגלתיים.

בריאות חניכיים : מקדימים תרופה למכה

 רופאי שיניים רבים טוענים כי הדרך היחידה למנוע מחלות חניכיים היא פשוט היגיינת שיניים טובה ומוקפדת יום יום, ומוטב מוקדם. זה אומר צחצוח שיניים בוקר בערב, מומלץ עם מברשת רכה שאינה פוצעת חניכיים רגישות. שימוש בחוט דנטאלי, מי פה איכותיים לאחר צחצוח השיניים, הימנעות מזון המורכב מפחמימות פשוטות ומזוקקות ובעיקר ממתקים, שתיית מים מרובים.

בנוסף, כדאי מאוד לבקר אצל רופא שיניים או אצל שיננית ולבצע ניקוי אבנית וחיטוי באמצעות חומרים מיוחדים. רופא השיניים יכול לאבחן מחלות חניכיים מוקדם ובכך למנוע את התפתחותן.

מחלות חניכיים : גורמים

מלבד גורמים תזונתיים, בעיקר ממתקים ומזון פחמימתי שאינו מלא, ישנם גורמים שאינם עושים טוב לחניכיים שלכם: עישון פוגע גם ישירות בחניכיים וגם מחליש את מערכת החיסון ובכך מקשה על הגוף להתמודד עם התקפת החיידקים הבלתי נפסקת, סטרס, סכרת, גורמים הורמונאליים וגנטיקה הן הסיבות הנוספות למחלות חניכיים.

מלבד הנזקים הישירים לחניכיים, לשיניים ולחלל הפה, מחלת חניכיים עלולה לגרום לבעיות במערכות אחרות בגוף. בין היתר עלולה להיפגע מערכת הנשימה, דלקות פרקים, מחלות לב ועוד. מדובר במצבים קיצוניים אומנם, אבל הם עלולים לקרות במיוחד אם התופעה היא כרונית וחמורה.

הסיכון נגרם בגלל רעלנים מחלל הפה שמתערים במערכת כלי הדם. לכן כדאי מאוד להיזהר ולטפל בהקדם, כיון שהפה מהווה שער לחיידקים שונים העלולים להגיע למקומות רגישים. היגיינת הפה חשובה מאוד במצבים אלה.

טיפול בבעיות חניכיים

ראשית חשוב לאבחן את המחלה על ידי רופא שיניים המומחה בבעיות חניכיים, ולא לנסות לנחש לבד. מלבד הסימנים הקליניים מבצע הרופא גם בדיקת רנטגן. אם מדובר בדלקת בלבד, ניקוי אבן ושמירה על היגיינת השיניים יכולים לפתור הבעיה.

מחלת חניכיים שהתפתחה כבר צריכה טיפול משמעותי יותר. כאן רופא השינים מנקה את כל הכיסים שנוצרו וכשזה לא עוזר מחדיר הרופא תרופה לכיסים אלה וחומרים מחטאים (טטרצקלין, כלורקסידין ועוד). הרופא מחדיר את החומר והוא פעיל במהלך השבוע שלאחר הטיפול.

ניתוח חניכיים: הפיתרון האחרון

במצב בו החניכיים נמצאים במצב גרוע מאוד – דימום כרוני, נסיגה וכאב, מבצעים הליך כירורגי בו מסירים לגמרי את הרקמה הדלקתית. כיון שבטיפול יש מעין הפרדה בין השן לחניכיים ניתן להגיע עד לשורש השן. כל החיידקים, והאבנית מוסרים. בניתוח חניכיים משתמשים בשתלי עצם. בסיום הניתוח מתבצעים תפרים.

חשוב לזכור, כי במידה ותשמרו על היגיינת הפה והשיניים , תוכלו להימנע מניתוח. בכל מקרה אל תזניחו, גשו לאבחנה טיפול אצל רופא השיניים.

 

 לכל שאלה - צרו עימנו קשר,

לשרותיכם פורטל רפואת השיניים - שן בינה