דף הבית >>רפואת שיניים >>עוד מושגים ברפואת שיניים
שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

עוד מושגים ברפואת שיניים

רפואת שיניים : לדעת עוד

 

אספנו בפניכם מספר מושגים אודות טיפולי השיניים שונים, מחלות שיניים, החומרים בהם משתמשים, ומתי צריך להשתמש בהם.

אבנית

אנו מכירים אותה בעיקר מתשדירי הפרסומת למשחות השיניים ומדפי ההדרכה במרפאות השיניים, אבל מהי בעצם אבנית ?

כשחיידקים מצטברים על השן באזורים השונים כמו בשורש או בכותר, נוצרים משקעים סמוך לקו החניכיים. זה קורה כתוצאה משקיעת מלחים בלתי מסיסים של סידן ומגנזיום מהרוק והמזון על פניהן של השיניים. הסיבה לכך היא שינויי טמפרטורה וחומציות בפה. המשקע מהווה מצע נוח להיספחות חיידקים, ואלה עלולים לגרום לעששת. האבנית מוסרת מהשיניים באופן מכאני, בדרך כלל על ידי שיננית, כטיפול תקופתי מומלץ

סתימת אמלגם

לפני הגעתן של הסתימות הלבנות כולנו הסתובבנו עם סתימות כסופות העשויות אמלגם. מדובר בחומר שהוא תרכובת של מתכות שונות כמו עופרת וכספית. היום כמעט ולא משתמשים בהן בגלל שאינן נחשבות אסתטיות וגם מחשש להרעלת עופרת. ישנם אנשים שמחליפים את כל הסתימות שלהם בסתימות לבנות העשויות מחומר בטוח יותר.

הליטוזיס

ריח רע מהפה. בדרך כלל הסיבות לריח רע הן רבות ומגוונות. זה יכול להיגרם כתוצאה מהזנחה דנטאלית, היגיינת פה לקויה, דלקות חניכיים כרוניות, תרופות היוצרות יובש בפה, עישון ואלכוהול, דלקות שקדים, מחלת כבד או מעיים, נזלות כרוניות, שאריות מזון שנותרו בין השיניים.

אלה יוצרים בדרך כלל תגובה לפעילות חיידקית בפה ובתוצר לוואי של פירוק חלבונים בחלל הפה. פעילות תקינה של רוק מסלקת את החיידקים והתופעות שמביאים עימם, לכן כשמגיע פחות רוק, בעיקר לאחורי הלשון, נוצר ריח רע בפה. רופא שיניים יכול לאבחן את מקור הבעיה ולמצוא הטיפול המתאים.

גז צחוק

שיטת הרדמה לפני טיפול שיניים הנהוגה בעיקר אצל ילדים או כאלה המפחדים מזריקה. המטופל מקבל טשטוש אחרי הצמדת המסכה המחוברת למיכל הגז N20 .

דלקת חניכיים

דלקת זו נפוצה אצל למעל מ-80 אחוזים מהאוכלוסייה בעולם. היא אינה מתבטאת דווקא בכאב. נסו להבחין אם אתם מדממים בזמן צחצוח שיניים, האם לעיתים יש לכם ריח רע מהפה, האם החניכיים שלכם רגישות בצורה יוצאת דופן ? אם אתם סובלים מאחת מאלה יש לכם דלקת חניכיים.

חיידקים מצטברים על השיניים הם מפרישים רעלנים, אלה מגרים את הרקמה של החניכיים ונצרת דלקת. כדי לטפל בדלקות חניכיים חשוב לשמו על היגיינת הפה ולגשת לפריודנט - רופא המתמחה בדלקות מסוג זה.

זירקוניה

מעין סגסוגת בצבע השיניים פחות או יותר, המבוססת על זירקוניום מופיעה בטבלה המחזורית של היסודות כמתכת ZR , המשמשת כבסיס לכתרים וגשרים כתחליף למתכת בעלת הצבע האפור כסוף. היתרון המרכזי שלה הוא פתרון הבעיה העיקרית של המתכות ה"רגילות"- בעיה אסתטית במקרים רבים.

מוך השן

החלק הפנימי ביותר של השן המורכב מרקמת תאים רכה עם כלי דם ועצבים. היא האחראית לתחושה בשן. במקרים מסוימים השן אינה מעוצבבת ולכן אין כל תחושה מהשן עצמה.

נסיגת חניכיים

החניכיים מאבדות מגובהן ואז שטח פנים רחב מהשן נחשף. זה עלול לקרות כתוצאה מהזנחת השיניים, חוסר היגיינה, אבנית, דלקת חניכיים, עששת בשן וסיבות נוספות. הטיפול תלוי במידת הניידות, בעומק הנסיגה ובפרמטרים נוספים הנבדקים על ידי הרופא. כיום קיימת התקדמות אדירה בתחום, ואפשר לבצע ניתוחים של השתלת עצם ושימוש בחומרים שונים כדי לשפר את התמיכה הגרמית של שיניים ניידות. התרופה הטובה ביותר היא מניעה באמצעות אבחון מוקדם ושמירה על היגיינה.

טיפולי שיניים מקיפים ניתן לעבור במרפאות שיניים ברחבי הארץ למשל השתלות שיניים במרפאות שיניים ברמת גן, יישור שיניים בתל אביב ועוד. 

 

לכל שאלה - צרו עימנו קשר,

לשרותיכם פורטל רפואת השיניים - שן בינה