שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

עששת

מה היא עששת ?

 

עששת היא אחת ממחלות השיניים שגורמות לנזקים הגדולים ביותר לשן. העששת נגרמת כתוצאה מפעילות חיידקית בשיניים. כתוצאה מהמחלה בה נגרם ריקבון והרס רב בשיניים בגלל פעולת אותם חיידקים, אנו מבקרים אצל רופא שיניים כל כך הרבה. אולי לא תופתעו, אבל עששת היא המחלה הנפוצה ביותר בעולם. בדרך כלל היא גורמת כאבים, אי נוחות והפרעה בתפקודים שונים של חלל הפה והשיניים.

העששת פוגעת בעיקר בילדים ובאנשים צעירים, אבל כל אחד מאיתנו יכול ללקות בה. העששת היא הגורמת העיקרית לאובדן שיניים אצל ילדים, נוער וצעירים.

כיצד נגרמת מחלת העששת ?

זה מתחיל בזה שחיידקים אנרוביים, בעיקר  סטרפטוקוקים , שנמצאים באופן קבוע על גבי השן, מבצעים התססה של גלוקוזה והופכים אותה לחומצה לאקטית. חומצה זו ממיסה לה לאיטה את זגוגית השן, בהמשך היא פוגעת בשכבת הדנטין שנמצא פנימה יותר. כך נגרמים החורים בשיניים המוכרים לנו היטב. במקרים החמורים יותר, אם לא טיפלנו בבעיה בשלב הראשון בה צצה, תחול החמרה של העששת והיא תפגע במוך ותעלות השן. עלולה להיוותר דלקת במוך ויהיו כאבים עזים בעקבות כך. . אם המצב אינו מטופל, ייווצר נמק ברקמות מוך השן ומעורבות של דלקת בעצם הלסת או במקומות סמוכים. עששת במשטח חלק מתרחשת בעיקר באזורים שבין השיניים ובצווארי השיניים.

לפני כעשרים שנה נמצא עוד של נגעי עששת – עששת נחבאת. סוג זה נצמד לחרירים ולחריצים והוא נמצא בשכבת הדנטין. ניתן לראות עששת זו בצילום רנטגן, למרות שכביכול מבחוץ הכל נראה תקין.  תהליך היווצרות נגעי עששת אלה מבוסס על פעולת של הפלואוריד בחלל הפה.

החיידקים שמייצרים את העששת נכנסים לתוך השטח הזגוגי באמצעות עשיית חור זעיר. כשהם מגיעים לשכבת הדנטין, הרכה יותר, נגע העששת מתרחב. בינתיים עוברת הזגוגית הסתיידות חוזרת על ידי פלואוריד שבתוך הפה ומה שנותר מהעששת נעלם מפני השטח אך קיים מתחתיו.

בנוסף, קיימת עששת שנטפלת דווקא בשורשי השן והיא עלולה לגרום נזקים חמורים יותר.

 

כיצד נמנע עששת ?

עששת שיוצרת חורים קטנים וחריצים ניתן לרפא די בקלות. באמצעות חומרים דנטאליים אוטמים את החור או את החריץ. עוד ניתן לצחצח שיניים או עם משחת שיניים בה יש פלואור, או מי פה ומקורות אחרים. חומר זה מחליף את החומר שבונה את הזגוגית ומשקם אותו.

בנוסף, נשמור על היגיינת הפה, נשתמש בחוט דנטאלי ונימנע מאכילת סוכרים ופחמימות פשוטות ככל הניתן.

טיפול בעששת

כאשר שכבת בדנטין או הזגוגית נפגעות הן לא נרפאות מעצמן, לכן מה שעושים זה משחזרים את השן באמצעות באמצעו חומרים שונים. בתחילת תהליך השיקום מסירים את הרקמות הפגועות של השן.  והסתימה או התיקון מתבצעים באמצעות סגסוגת של כסף, נחושת, וכספית. אם החור גדול יותר  והשורש מזדהם, מחטאים ומנקים את השורשים מחיידקים ואז סותמים באמצעות חומר מיוחד.

בהמשך סוגרים באמצעות מבנה וכתר.

 

לכל שאלה - צרו עימנו קשר,

פורטל רפואת השיניים שן - בינה