שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

שן בינה

שן בינה צומחת? כואב? בואו אלינו לאבחון

שיני בינה : עוקרים או לא נוגעים ?

 

משום מה כשמדברים על שיני בינה תמיד חושבים על כאבים נוראיים, עקירות ותופעות לא נעימות נוספות. ובכן, לא תמיד מדובר בסיפור כל כך קשה. כיום די ברור כי לא תמיד יש לעקור שיני בינה ולפעמים הן אפילו יעילות לטובתנו. מתי בכל זאת לעקור ואיך לטפל ? בכתבה שלפניכם.

מה זו שן בינה ?

המספר המרבי של שיניים בפיו של אדם הוא שלושים ושניים. שיני הבינה, ארבעה בדרך כלל נמצאות בחלק האחורי של הפה למעלה ולמטה אחת בכל פינה. והן גם השיניים האחרונות שצומחות. שיני בינה צומחות בדרך כלל בגילאים די מאוחרים וישנם אנשים שמצמיחים אותן גם בגילאי 23-24. לעיתים הן גם לא יופיעו כלל. אין הסבר לתופעה ואין סטטיסטיות שיכולות להצביע על מגדרים, מגזרים או אנשים מסוימים אצלם צומחות השיניים ואצל מי לא. כמעט לכולם יש שיני בינה.

אל תזניחו שן בינה כואבת, הגיעו אלינו לאבחון

מתי שיני בינה מפריעות לתפקוד תקין ?

לעיתים שיני הבינה יכולות להשתלב מצוין בפה ולפעמים הן יחרגו מהשורה. המצב זה הן עלולות שלא לבקוע מהחניכיים, לפעמים הן ייצאו יוגרו לצפיפות גדולה ולפעמים הן ידחקו שיניים אחרות ממקומן הטבעי. במצבים מסוימים הן יכולות להזיק ללסת ולחניכיים.

במקרים אלה, הפתרון יהיה בדרך כלל עקירת השן. רופא שינים יחליט אם לעשות ומה לעשות עם שיני הבינה שלכם.

עקירת שיני בינה

שיני בינה רגילות – כלומר כאלה שצמחו כמו שן רגילה, נעקרת באותו אופן בו נעקרת כל שן. אם המצב מסובך יותר ושן הבינה לא בקעה לגמרי מהחניכיים, יש לבצע תהליך כירורגי מורכב מעט יותר ולבצע חיתוך בחניכיים. אז השן נחשפת וניתן לעוקרה בשלמותה. כשהמצב מסובך יותר עוקרים אותה בשלבים – כל פעם חתיכה קטנה. באותו טיפול.

בתום עקירת שיני בינה בצורה הכירורגית רופא השיניים תופר את המקום.

מתי לא עוקרים שיני בינה ?

אם שן הבינה צומחת בקו ישר עם שורת השיניים, והצמיחה שלה ישרה ורגילה, אין צורך לעקור אותה והיא אפילו יכולה להיות לנו לעזר רב כעוד שן טוחנת באחורי הפה. לכן יש לטפל בה ולהתייחס אליה בהתאם- כלומר לצחצח אותה, להעביר חוט דנטאלי, ולשמור על ההיגיינה שלה. ממש כמו כל שן רגילה, למרות מיקומה הלא נוח לגישה.

אל תזניחו שן בינה כואבת, הגיעו אלינו לאבחון

כדי לבצע צחצוח יעיל של שן בינה כדאי מאוד להשתמש במברשת קטנה מן הרגיל. חשוב מאוד גם להחליף אותה מדי מספר חודשים, כיון שמברשת ישנה מאבד מהאפקטיביות שלה. צחצוח שיני בינה חשוב במיוחד לפני השינה, כיון שיש נטייה לחיידקים ושאריות מזון להצטבר שם במהלך היום.

 

גם שימוש בחוט דנטאלי חשוב מאוד מאותה סיבה.

מה קורה אחרי העקירה ?

כמו כל תהליך כירורגי, גם כאן תהיה אי נוחות, גם אם מדובר בעקירה הפשוטה יותר. האזור יהיה נפוח קמעה ואדמומי. לעיתים יכולה להתפתח דלקת.  

כדי להקל על הכאב של אחרי, ניתן להשתמש במשכך כאבים. התייעצו עם רופא השיניים באיזה כדור להשתמש. הימנעו ממזון קשה מידי ללעיסה ובשעות הראשונות איכלו מזון רך יותר ומרקים.

גם בזמן הסמוך לעקירה ממשיכים לצחצח באזור כרגיל, אם כי יותר בעדינות

 

 לכל שאלה - צרו עימנו קשר,

פורטל רפואת השיניים שן - בינה

 

אל תזניחו שן בינה כואבת, הגיעו אלינו לאבחון