דף הבית >>רפואת שיניים >>טיפולי שיניים בעת הריון
שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

טיפולי שיניים בעת הריון

טיפולי שיניים בעת ההריון

 

תקופת ההיריון היא תקופה מבורכת ויפה (אם לא לוקחים בחשבון את הבחילות, ההקאות והדליות ברגליים). הרגישות כלפי האם ועוברה דורשת שינויים בהתייחסות בהרבה מאוד תחומים וביניהם תחום רפואת השיניים. כן, גם נשים בהריון עלולות לסבול מכאבי שיניים ולעיתים נזקקות לשירותיו של רופא שיניים. האם יש התייחסות מיוחדת לנושא של טיפול שיניים בהריון או שהכל נמשך כרגיל.

לפני שמתחילים, נשים הרות רבות חוששות מצילומי הרנטגן בטרם טיפול. נכון, יש בזה משהו וקרינת הצילום אינה בריאה לאם ולתינוק, אבל אין לשכוח כי מדובר בקרינה נמוכה ואם עושים רק את הצילומים ההכרחיים ובעוצמה נמוכה ומשתמשים בהגנה כפולה (הטכנאי שם עוד יריעת מגן), אין סיבה לדאגה. טיפולי שיניים לנשים בהריון קיימים בכל רחבי העולם ומשתמשים בהם בצילומי  רנטגן.

 

מה הן התופעות הטבעיות המתרחשות שיניים ובחלל הפה בזמן הריון ?

 

השינויים ההורמונאליים המתחוללים בקרב אישה בהריון גורמים שינויים גם בשיניים ובחלל הפה. בין היתר נשים בהריון יכולות לסבול בתדירות גבוהה יותר מדלקות בחניכיים, הקאה העלולה לפגוע בשיניים ובעיר בציפוי האמייל שלהן, אכילה מוגברת של מתוק העלול ליצור עששת ועוד.

כיוון שישנן הגבלות בטיפולי שיניים בנשים בהריון עדיף להגיע להריון עם פה בריא. אם את כבר בהריון, יש להודיע לרופא השיניים כי את בהריון ולדחות טיפולי שיניים לאחר סיום החודש השלישי להריונך המהווה את התקופה הקריטית להתפתחות הוולד ברחם. אם יש כאבים בלתי נסבלים הדורשים התערבות מיידית של רופא שיניים, אין טעם לדחות. רופא השיניים יידע את כללי הזהירות שעליו לנקוט.

בשליש הראשון להריון - 0-3 חודשים, מלבד טיפולי עזרה ראשונה, ניתן לעשות טיפול אצל שיננית, לנקות אבן ואפילו לעשות צילום רנטגן. רופא שיניים יודע בדיוק באילו חומרי הרדמה וטיפול מותר לו להשתמש במצבי הריון.

בשליש השני להריון – חודשים 3-6 ניתן לבצע את כל הטיפולים שציינו ולהוסיף עליהם גם טיפולי שימור הפה כמו טיפול שורש, סתימה ואפילו כתר. חבל להישאר עם כתר זמני מלפני ההיריון וכדאי מאוד להחליפו בכתר קבוע. אלא אם כן מדובר בכתר בשן קדמית, את זה כן כדאי להשאיר לאחר ההיריון כיון שגובה החניכיים משתנה כל העת בזמן ההיריון ולכן המדידה לא תהיה שווה לקו החניכיים לאחר ההיריון וכתוצאה מכך הכתר לא יעניק מראה אסתטי למטופלת. עם זאת, יש להתייעץ עם רופא השיניים כדי לוודא שלא ייגרם נזק לשן ושבאמת ניתן לדחות את הטיפול במספר חודשים.

רופא השיניים מודע לכך שבזמן הריון ישנה תשוקה רבה לאכילת פחמימות מכל סוג. נזקי הפחמימות הריקות לשיניים ידועות לכל ולכן, כיון שקשה מאוד להתאפק ואפילו לא מומלץ לעצור אישה בהריון שחושקת במשהו, יש להקפיד לפחות על שמירה מאסיבית יותר על בריאות הפה. זה אומר צחצוח יתר, שימוש בשטיפות פה, חוט דנטאלי ועוד.

ככלל, הטיפולים המונעים מומלצים בזמן הריון ואילו את כל הטיפולים האסתטיים שסובלים דיחוי עדיף לבצע מספר חודשים אחרי הלידה ולהמתין בסבלנות.

מבחינת משככי הכאבים שמטפלים לוקחים אחרי טיפול, כאן יש מעט הגבלות ועדיף להתמודד עם הכאב ללא נטילת משככי כאבים

חשוב מאוד לשמור על היגיינת חלל הפה והשיניים לאורך כל תקופת ההיריון לכן דווקא יש חשיבות לבקר אצל רופא השיניים והשיננית מדי פעם במהלך ההיריון.

 

לכל שאלה - צרו עימנו קשר,

פורטל רפואת השיניים שן – בינה