דף הבית >>רפואת שיניים >>רפואת שיניים - מושגים כלליים
שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

רפואת שיניים - מושגים כלליים

רפואת שיניים : מושגים כלליים

 

אחת הבעיות המרכזיות אצל מטופלי שיניים או כאלה המתעתדים לטפל בשיניהם, היא חוסר המושג או הידע המינימאלי על סוגים של טיפולי שיניים, מחלות שיניים ובעיות בחניכיים, יישור שיניים, שמירה על היגיינת הפה, רפואת שיניים לילדים, ידע על מרפאות השיניים השונות, מדוע צריך מומחה לכל סוג בעיה ושאלות נוספות החיוניות כדי לשמור על הפה שלכם בריא לאורך שנים. בפניכם מספר מושגים אודות עולם השיניים שאולי יסייעו לכם לפני שאתם ניגשים לטיפול אצל רופא שיניים.

היגיינת שיניים

כדי לשמור על השיניים שלכם בריאות וחיוניות לאורך שנים רבות, אין די רק ברופא שיניים טוב. אל הרופאים מגיעים בדרך כלל רק כשאין ברירה וצריך עקירה, טיפול שורש או סתימה במקרה הטוב. כדי להימנע מאלה יש חשיבות לשמור על היגיינת הפה. איך עושים את זה ? מאוד פשוט. זוכרים לצחצח שיניים בוקר וערב, ממעטים במזון מתוק ובעיקר ממתקים, משתמשים בחוט דנטאלי ובמשחת שיניים איכותית, לעיתים ניתן להשתמש במי פה, מצחצחים גם את אחורי הלשון כדי למנוע ריח פה, ושותים הרבה מים. כך מונעים מרובד חיידקי להצטבר אצלכם בשיניים ובחלל הפה.

צחצוח שיניים

רובנו מצחצחים שיניים אך לא תמיד עושים זאת נכון. כדי לשמור על בריאות שיניים וחניכיים יש לבחור קודם כל מברשת שיניים טובה – בעלת סיבים רכים ומעט מעוגלים. יש להחליף מברשת כל מספר חודשים. משחת שיניים תכיל פלואוריד בנלחם בעששת. הצחצוח יהיה פנימי וחיצוני ומלמעלה למטה ויכלול את כל השיניים. כפי שציינו חשוב לעבור על הלשון ולהשתמש גם במי פה.

טיפול שורש

אף אחד לא אוהב טיפולי שורש כי מדובר בטיפול ארוך  המתבצע בשלבים ולא כל כך נעים. טיפול שורש עושים כאשר השן נפגעה קשה מעששת שעברה את שכבת הדנטין והזגוגית והיא נמצאת בשכבה יותר פנימית בשן. כיון שבשלב זה יש סכנה לנזק בלתי הפיך לשן שיחייב בהמשך עקירתה, מבצעים טיפול שיחטא את השורשים הפגועים, ישטוף התעלות, ינקה את הזיהום וימלא את התעלות בחומר. בהתחלה תהיה שם סתימה זמנית ובהמשך קבועה עם כתר. טיפול זה מציל את השן מעקירה כיוון שהעששת מגיעה לכלי דם ועצבים בשכבת המוך וגורמת לכאבי תופת.

כתרים

בדרך כלל עושים אותם אחרי טיפול שורש והם נועדו לשקם שיניים חלשות הנוטות להישבר. הכתר הוא מעין כובע עשוי חרסינה או מתכת המצופה חרסינה הבאה על המבנה שעושה הרופא אחרי טיפול שורש. בהתחלה משתמשים בכתר זמני ובהמשך אחרי שלוקחים מידות מדויקות של השיניים, ממשיכים לכתר יצוק קבוע.

עקירת שן

תהליך כירורגי המתבצע על ידי רופא שיניים מוסמך. עושים זאת כשלא ניתן לטפל יותר בשן לאחר שזו סבלה מעששת שחדרה את שכבת המוך ופגעה בכלי דם ועצבים. השן נרקבה ולעיתים הביאה למחלת חניכיים. כדי למנוע את הכאב ומחלות נוספות בחלל הפה והשינים מבצעים עקירה כירורגית תחת הרדמה חלקית.

 בדרך כלל כואב אחרי שהשפעת ההרדמה פגה, אבל אחרי יומיים שלושה ומשככי כאבים זה עובר.

שתלים

השלב הבא אחרי עקירת שן. כדי למלא את החלל שנוצר בפה אחרי העקירה גם אסתטית וגם תפקודית (שיניים טוחנות) משתמשים בשתל.  מדובר במעין בורג המוחדר לחניכיים ועליו מולבש כתר בצורת שן טבעית. מדובר בתהליך ארוך שלוקח מספר חודשים כדי להכין את החניכיים לקליטה של ההברגה ובהמשך פעולת ההחדרה עצמה.

 

לכל שאלה - צרו עימנו קשר,

פורטל רפואת השיניים שן – בינה