שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

עקירת שיניים

עקירת שן

 

עקירת שן המתבצעת לרוב על ידי רופא השיניים הינה תהליך כירורגי שמטרתו לסלק שן שאינה ניתנת לטיפול ולשיקום מחלל הפה . הסיבות העיקריות לכך הן עששת (חור בשן ) ומחלת חניכיים מתקדמת .

לפעמים השן נעקרת על מנת למנוע סיבוך עתידי ולא בגלל מחלה כל שהיא . עקירת שן מכל סיבה שהיא עלולה להיות מלווה בכאב עז ומלווה באופן טבעי בפציעת הרקמות הרכות ולעיתים גם בעצם (הרקמה הקשה) הכאב עלול להימשך עד 36 שעות וכדורי הרגעה רגילים (הנלקחים גם נגד כאב ראש)  יכולים להרגיע את הכאב אין צורך במרשם מסוים לכדורים אלו .

מבחינת תופעות לוואי והרגשות לא נעימות המתלוות לתהליך עקירת שן, זה לא נעים אבל גם לא כל כך נורא. ביממה הראשונה תיתכן הגבלה מסוימת בפתיחת הפה, בלעיסה וכדומה , הקפדה על ההוראות בשעות ובימים שלאחר העקירה תסייע לעקירת שן מוצלחת ולהפחתת הכאב .

רמת הכאב משתנה מאדם לאדם עקב גורמים מסוימים כגון: מצב הבריאות הכללי, תהליכים דלקתיים ועוד. כמה טיפים להיערכות לפני ואחרי העקירה: ביום העקירה יש להימנע משטיפת הפה. יש להימנע מפעולות שטיפה או גרגור נוזלים, יש לבלוע את הרוק גם אם יש מעט טעם  דם.

כל פעולת שטיפה או יריקה תגרום לסילוק קרישי הדם הנוצרים באזור והדבר יאט את פעולת הריפוי ועלול לגרום לכאב חזק בהמשך. מומלץ ללחוץ ביום העקירה על הפד שהוכנס מול איזור עקירת השן כחצי שעה לפחות בעזרת הלסת הנגדית ולהימנע מדיבור.

ביום העקירה יש להימנע מפעילות פיזית מאומצת, ומחשיפה לשמש. אסור לאכול כשעתיים לפחות לאחר עקירת השן ולאחר מכן יש לאכול  אוכל קר או פושר בלבד, יש להימנע לחלוטין מאכילת מזון חם, רצוי שהאוכל יהיה ללא גרגירים או חלקיקים אלא רך לגמרי. 

עקירת שן כירורגית

 

עקירה כירורגית של השן נדרשת כאשר השן המיועדת לעקירה מכוסה בצורה חלקית או מלאה בעצם או בחניכיים. העקירה הכירורגית מורכבת יותר לביצוע ומהלך ההתאוששות הינו ארוך יותר. וכך גם תופעות הלוואי הנלוות מופיעות בצורה קשה יותר. ולמשך זמן ארוך יותר.

במקרה של עקירה כירורגית רצוי לאחר עקירת השן להניח קרח בשקית ניילון לעטוף במגבת ולהניח מול איזור העקירה, על מנת להפחית נפיחות באזור הכאב. להניח כעשר דקות ולהפסיק .

כך מספר פעמים. אם ישנה בעיה חריגה יש להגיע למרפאה לבדיקה חוזרת ולמלא בקפדנות אחר הוראות הרופא המטפל. לנשים בהריון העוברות במהלך הריונן שינויים הורמונאליים ובתוכם שינויים בחלל הפה, אין חשש לעשות עקירות גם בתקופת ההיריון. המגבלה היחידה היא התנוחה בה תוכל המטופלת לשכב על מנת למנוע כאבי גב. אך עדיף לסיים את טיפולי השיניים בכללן עקירת השן לפני תחילת ההיריון ולסיים את הטיפולים בהקדם.

 

לכל שאלה - צרו עימנו קשר,

פורטל רפואת השיניים שן - בינה