דף הבית >>יישור שיניים >>אורתודנטיה
שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

אורתודנטיה

 

אורתודנטיה

 

אורתודנטיה הינו תהליך של יישור השיניים. הטיפול ממושך מכיוון שהוא כרוך בתהליכים ביולוגיים כגון בנייה וספיגה של העצם. זמן תהליך יישור השיניים יכול להשתנות ממטופל למטופל, לפי חומרת הבעיה, טיפולי שיניים קודמים, ומצב השיניים.

רבות דנו אודות המקור לבעיות של שיניים לא ישרות. מומחים בעולם רפואת השיניים סוברים כי כמו במחלות רבות בתחומים אחרים, גם כאן מדובר בגורמים גנטיים וסביבתיים שונים. ייתכן אף כי מציצת אצבע, נקישות בשיניים, כסיסת ציפורניים ועוד גורמים לצמיחה לא טובה של השיניים ולעיתים בליטתן החוצה בצורה לא אסתטית. במקרים כאלה יש להשתמש בשירותי אורתודנטיה.

אורתודנטיה או טיפול אורתודנט לא נועד לצרכים אסתטיקה דנטלית בלבד. מדובר בעניין בריאותי גרידא שלעיתים הזנחתו עלולה לגרום לבעיות רבות בחלל הפה ובשיניים.

במקרים רבים נובע טיפול אורתודנטי מצורך תפקודי פשוטו כמשמעו: השיניים נתקלות בסגירה לא תקינה, ישנם מצבים של חוסר בקיעה של השיניים, לעיתים קיימת צפיפות שיניים או סטייה של הלסת והפרעות נוספות.

טיפול יישור שיניים

היעדר טיפול יישור שיניים עלול לגרום לבעיות בטווח הרחוק ובעיקר בכאבים במפרק הלסת ,בעיות חניכיים, עששת ושחיקה מוגברת של השיניים עקב עומס לא שווה עליהן. האורתודנטיה כוללת מעורבות של השיניים והחניכיים גם יחד והטיפול הוא משלוב, לכן צריך המטופל לתאם בין האורתודנט לרופא השיניים ורופא החניכיים.

חשוב מאד לקבל מהרופא המטפל את תכנית הטיפול בכתב ולברר מהן הציפיות שלו מהתוצאה. חשוב להבין האם צפוי שינוי רק במבנה השיניים או גם במבנה הלסתות והפנים. אם מתגלה בעיה כל שהיא ייתכן והאורתודנט לא ימליץ על טיפול מיידי אלא ימתין ויעקוב במשך תקופה אחר צמיחת השיניים הקבועות וגדילת הלסתות והפנים.

לעיתים האורתודנט עשוי לגלות בעיה הדורשת טיפול מוקדם. על מנת למנוע התפתחות של בעיות חמורות יותר בעתיד טיפול מוקדם מתבצע עם מכשירים אורתודנטיים שמכוונים את גדילת העצמות הצעירות ויוצרים סביבה בריאה יותר עבור השיניים הצומחות .

מומלץ להיבדק על ידי אורתודנט לא יאוחר מגיל 7 כי בשלב זה יוכלו האורתודנטים לזהות כבר בעיות בצמיחת הלסתות והשיניים כאשר שיני החלב עדיין נמצאות בפה. בעיות אורתודנטיות מסוימות קלות יותר לפיתרון לאחר גילוי מוקדם.

אל תתבלבלו, אפילו אם שיני ילדיכם ישרות ישנן בעיות שרק האורתודנט עשוי לגלות. כמובן שגם לאחר גיל 7 חשוב מאד להיבדק ועובדה היא שרוב הטיפולים נעשים בין גילאי 8-15 . לאחרונה מתפתח מאד ענף האורתודנטיה גם בגילאים מבוגרים לרוב ממניעים אסתטיים או מחמת שינויים במיקום השיניים לאחר מחלות חניכיים קשות. ישנם סוגים רבים  ומגוונים של טיפולים ושיטות כשלכל שיטה יש יתרונות וחסרונות.

ככלל, מומחה המציע שיטה מסוימת למתרפא סביר להניח כי שיטה זו מתאימה לו וכן שהוא יודע כיצד לטפל בה. יש צורך בשמירה על תוצאות הטיפול לאחר סיומו. מרבית המטופלים מקבלים מקבע על מנת לשמר את השיניים במקום הנכון ונמצאים במעקב של האורטודנט. בסיומו של כל טיפול ישנה תקופה ארוכה של קיבוע ישנן דרכים רבות לקיבוע ויש לזכור שללא קיבוע סבירות גבוהה שבתוך זמן קצר תהיה תזוזה של השיניים לכיוון מצבן שלפני הטיפול. זמן הקיבוע משתנה ממטופל למטופל, אך בכל אופן מדובר בתקופה ארוכה וממושכת.

 

 

לכל שאלה - צרו עימנו קשר,

לשרותיכם פורטל רפואת השיניים - שן בינה