דף הבית >>רפואת שיניים >>רפואת שיניים לילדים
שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

רפואת שיניים לילדים

רפואת שיניים לילדים

 

טיפולי שיניים מעולם לא היו חביבים על אף אחד מאיתנו, ואם לנו המבוגרים קשה עם זה, מה יגידו ילדים רכים בשנים. אחרי הכל איך תסביר לילד כי כל המכשירים של רופא שיניים שנראים כמו מכשירי עינויים של האינקוויזיציה, הכיסא ששם אותך במצב של חוסר אונים, הרעשים שנשמעים כמו מסורים זעירים הבאים לחסל אותך בחשאי, החומרים המוזרים בהם משתמשים, ומעל לכל, האיש הזר בחלוק הלבן שמתחיל לחטט להם בפה עם כל הציוד המוזר הזה, שבעצם כל זה קורה לטובתו ובריאות שיניו.

אכן, רפואת שיניים לילדים לוקחת בחשבון את זה ועוד. כמו רפואת שיניים סטנדרטית, גם רפואת שיניים לילדים היא תחום רפואי – כירורגי העוסק באבחון ומניעה של בעיות ומחלות בחלל הפה, בשיניים ובלסתות וגם בבסיס הגולגולת וגם כאן עובדים רופאי שיניים, סייעות ושינניות. אבל, רפואת שיניים לילדים בכל זאת מובחנת באמצעות כמה הבדלים ומתאימה את עצמה לעבודה עם האוכלוסייה הצעירה הן באופי הטיפולים והן באופי המטפלים.

פדודנטיה – כך נקראת רפואת שיניים לילדים והיא מטפלת בעיקר בבעיות כמו נשירת שיני חלב, בעיות נקודתיות בשיניים והתחלפות שיני החלב, כל בעיה אחרת הנוצרת בפה. רופא שינים לילדים חייב לעבר הכשרה בתחום כיון שכאן לא מדובר בטיפול רגיל וישנה סדרה רחבה של פעולות הכנה לפני שבכלל מגיעים לפה של הילד. את זה עוברים בהכשרה ולעיתים רופא השיניים נעזר בשיננית לצורך כך.

ילדים כידוע מפחדים ממחטים ומזרקים, במיוחד אם מדובר במחטים ארוכות המגיעות בנחישות לכיוון הפה הזעיר שלהם. לכן, רפואת ילדים עושה שימוש בגז צחוק שהוא הרבה פחות מאיים ועושה עבודה די טובה בהרגעת האזור והשראת אווירה טובה בקליניקה.

רפואת שיניים לילדים אינה מתמקדת רק בטיפול בשיניים אלא עוסקת הרבה מאוד בהסברה. ידוע לרופאי השיניים ולמערכת הבריאות כי התפתחותן של שיניים בריאות תלויה הרבה מאוד בצעדי מניעה וטיפול המוטמעים כבר בגיל הרך, כשמצב השיניים מצוין וטרם התקלקל אחרי אכילה מוגזמת של ממתקים, אי צחצוח שיניים או צחצוח לא נכון שלהן וכן הזנחה מצד ההורים.

לכן, רופאי השיניים העוסקים בתחום רפואת ילדים, השינניות והסייעות מונחים לתת הסברים לילד בשפתו. כך גם הפוסטרים, חוברות ההסברה והברושורים מיועדים נקודתית לקהל הילדים והגיל הרך ובהם בעיקר הדמיות וציורים בשפה פשוטה והרבה מאוד אנימציה. בחומר זה מומחשת המלחמה ב"יצורים הרעים" כמו עששת, וחיידקים ודרכים כמו צחצוח שיניים, שימוש נכון במברשת השיניים, הימנעות מאכילה מיותרת של ממתקים מומחשות באופן ברור. מי לא זוכר את קריוס ובקטוס – שני החיידקים שהתנחלו באחת משיניו של דני ועשו בה כביתם. ההמחשות, השפה והדרך הזו מדברת לילדים וממחישה את הסכנה האורבת לשיניהם אם לא יעשו כמפורט בהוראות.

רפואת שיניים לילדים אם כן, עובדת הרבה מאוד על מניעה והסברה, אבל לא רק. גם ילדים צריכים טיפולי שיניים, וגם להם השיניים נרקבות. שיני החלב נושרות ויש בעיות התחלתיות של עששת.

לכן חשוב לערוך פגישה עם רופא השיניים לביקורת כבר בגיל מאוד צעיר כדי להפחית את הפחדים של הילד כבר מגיל זה. אחד הטיפולים הנפוצים יותר ב- רפואת ילדים הוא יישור שיניים והרבה ילדים עוברים אותו לקרת גיל עשר – הרבה יותר קל אז מאשר בהמשך.

להורים תפקיד חשוב במיוחד בהצלחת הטיפול, חשוב מאוד שהם לא ישדרו פאניקה אלא רוגע. ילדים קולטים מהר מאוד מצבים של חשש אצל ההורים וסופגים את זה.

פשוט מסבירים לילד שהולכים לאיש טוב שיעשה להם טוב לשיניים.

 

לכל שאלה - צרו עימנו קשר,

פורטל רפואת השיניים שן - בינה