דף הבית >>רפואת שיניים >>רפואת שיניים
שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

רפואת שיניים

רפואת שיניים: קצת היסטוריה

 

כשחושבים על זה, זה די מסקרן מאוד לדעת מה היה לפני ש"המציאו" את רופא השיניים. זה מסקן אפילו יותר ברגעים שכואבת לנו השן בצורה קיצונית. אז מה עשו לפני שהגיעה אלינו רפואת שיניים, למי פנו ואיך הכל נראה לפני רפואת השיניים המודרנית.

רפואת שיניים

לפני הכל הבה ונבחן במה עוסקת רפואת שיניים. ובכן, מדובר בתחום רפואי כירורגי גרידא שנועד קודם כל כשי למנוע בעיות בשיניים ובחלל הפה. רופאי שיניים מאבחנים ומטפלים במחלות או פציעות בשיניים, בחלל הפה, ולעיתים בלסתות.

 

רפואת שיניים – איך הכל התחיל ?

"חכלילי עיניים מיין ולבן שיניים מחלב" נכתב כבר בספר בראשית. כבר אז כתבו בתורה כי כדי לשמור על שיני ים תקינות, בריאות ולבנות כדאי לשתות חלב  ובכך התייחסו לחשיבות הסידן לבריאות השיניים. מה קרה מאז ?

ככל הידוע לנו היום, רפואת שיניים החלה כבר בעת העתיקה עוד בתקופת הברונזה. תתפלאו אבל הראשונים שעסקו ב- רפואת שיניים היו דווקא השכנים שלנו מאזור הלבנון – הפיניקים שהיו ידועים כיורדי ים בלתי נלאים. מתברר כי אלה וגם היוונים היו ממציאי השתלים הראשונים. הם השתמשו בשיניים מלאכותיות שיוצרו משנהב מגולף וחובר לשניים באמצעות חוטי זהב.

כתבים שנמצאו באזור זה ומאוחר יותר גם באזור מצרים כאלפיים שנה לפני הספירה, מדברים על תולעי שיניים. בהמשך נמצאה שן בחפירות ארכיאולוגיות. בשן נראו שני חורים שנקדחו על מנת לטפל בעששת.

בהמשך נטלו את השרביט שוב היוונים. המומחים ב- רפואת שיניים אצלם היו דווקא כוהני הדת שהשתמשו במשחות חריפות וצמחים מרדימים והיפנוטיים ומחטאים כדי לטפל בשיניים. זה קורה במאה ה-13 לפני הספירה, ואז גם המציאו את צבת העקירה.

לפני כ-1000 שנה התייחס היפוקרטס הרופא המהולל ואחד מאבות הרפואה המונעת לרפואת שיניים. אומנם לא זו הייתה המומחיות שלו, אך כשלא הייתה ברירה, רפואת שיניים הייתה גם אומנותו. במקרים של ריקבון בלתי הפיך הם היו עוקרים את השן באמצעות צבת דנטאלית ובמקרים של שינים כואבות  הם היו צורבים ומנקים.

כיום תחום רפואת שיניים מפותח ביותר, ניתן למצוא מרפאות שיניים בתל אביב בתחום או אם מחפשים באופן ממוקד יותר רופאי שיניים בתל אביב הלבנת שיניים אשר מתמחים בתחומים שונים של רפואת שיניים. 

 

 

רפואת שיניים – הרומאים מושכים קדימה

שרידים שנמצאו ברומא ומיוחסים למאה השלישית לפני הספירה מעידים על שחמוש במתכת אצילה למטרות טיפולי שינים. כמו כן נמצא, ככל הנראה, הגשר העתיק בעולם שהיה מורכב מחתיכות זהב דקות מאוד ומעובדות. שוב, גם כאן לפני טיפול היו משתמשים בצמחים מאלחשים לצרכי הרדמה.

אפילו בתלמוד שלנו יש התייחסות לרפואת שיניים. מסכת שבת דנה ביציאה לרחוב בו אין עירוב חצרות עם כתרים מזהב או כסף שעלולים ליפול ואז נושאם ייאלץ לטלטלם.

בימי הביניים רפואת שיניים לא תפסה שום נפח ולא הייתה כמעט שום התקדמות. את תפקיד הרופאים נטלו הכמרים ועיקר הטיפול התבסס על עקירות באמצעות מכשירים שנראים כאילו נלקחו ממרתפי האינקוויזיציה.

המאה ה-18: רפואת שיניים בפריחה

את המעד הגדול קדימה עשתה רפואת השיניים במאה ה-18. שם זה כבר הפך למקצוע, והחלו לייצר מכשירים מיוחדים לפה למצוא את חומרי החיטוי המתאימים.

במאות ה-19 וה-20 רופאים אמריקאיים כמו רידמן ובלאק מפתחים חומרים דנטאליים, משתמשים בחרס כדי  ליצור שיניים תותבות ואחראיים למעשה על פריצות הדרך המשמעותיות ביותר בתחום עד היום. כמובן שהיום רפואת שיניים מתקדמת הרבה יותר וסביר להניח שתמשיך לצבור תאוצה קדימה, אבל שם באמריקה החלה צמיחתה של רפואת השיניים המודרנית. 

רפואת שיניים היום

היום מדובר בתחום כירורגי רחב עם הרבה מאוד התמחויות כמו כירורגיה (השתלת שיניים), אורתודנטיה, רפואת שיניים לילדים, שיקום הפה, כירורגיית פה ולסת, ועוד היד נטויה.

 

 לכל שאלה - צרו עימנו קשר,

לשרותיכם פורטל רפואת השיניים - שן בינה

 

ציפוי שיניים | הסתידות בכתף