שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

טיפול שורש

טיפול שורש

אחד הטיפולים הקצת פחות אהובים על מטופלים אצל רופא שיניים הוא טיפול שורש. ניתן לשער כי אי הנוחות שבפתיחת השן, הקרבה לעצבים חשופים, הכאב, והמפגשים החוזרים אצל רופא השיניים עד גמר הטיפול (במקרה שמדובר במספר תעלות), גורמים לכך.

בעבר אומנם טיפול שורש גרר במהלכו ואחריו אי נעימות בולטת, אך כיום משתמשים בחומרי הרדמה ואלחוש מתקדמים המונעים את הכאב לאפס במהלך הטיפול. אגב, גם אחרי טיפול שורש אין כאב יוצא דופן אלא תחושת אי נוחות למשך יומיים- שלושה.

מהו טיפול שורש ?

מדובר בטיפול שיניים שגרתי שנועד להציל שיניים שנפגעו מעששת שעברה את הזגוגית וגם את שכבת הדנטין וכבר הגיעה למוך. ברקמה זו כלי דם ועצבים ועכשיו הם מזוהמים. במצבים אלה, בדרך כלל גם כותר השן נפגע והוא בשלבי התפרקות. טיפול שורש הוא הטיפול האחרון שיכול למנוע עקירה של שן כזו. כן, כשאין ברירה עוקרים שיניים פגועות כיוון שהתרבות החיידקים ברקמת המוך גורמת לכאבים חזקים וזיהומים נוספים.

 השלבים המרכזיים ב- טיפול שורש :

·         צילום מוקדם. כאן מזהים בכמה תעלות יש לטפל ומה מצבה של השן.

·         הרדמת השן הפגועה

·         בידוד השן באמצעות חומר פלסטי.

·         פתיחת המשטח העליון של השן.

·         ניקוי  הזיהום והעששת מהתעלות הפגומות באמצעות מברשות קטנטנות.

·         שטיפת התעלות .

·         חיטוי התעלות.

·         מילוי התעלות הנקיות בחומר מיוחד וסתימה זמנית

אחרי טיפול שורש מומלץ לבוא לרופא השיניים לביקור נוסף כדי לבצע מבנה שמשלים את ראש השן. במקרים בהם כותר השן הרוס ממשיכים ועושים כתר מותאם במיוחד לשן המטופל. הכתר מונע את סכנת קריסת השן וגם מוסיף מימד אסתטי לטיפול.

 

טיפול שורש : כמה מפגשים צריך ?

במקרה הקל טיפול שורש יכול להתבצע במפגש אחד. זה קורה כשאין סימני דלקת וכשמדובר בתעלה אחת בה יש לטפל. לעיתים טיפול שורש יכול להימשך כשלושה מפגשים ואולי ארבעה. זה קורה כשצריך לטפל במספר תעלות והשן נמקית. ומודלקת.

את טיפולי ההמשך מבצעים רק כאשר הכאב שוכך ואין יותר את חוסר הנעימות והרגישות המאפיין מצבים מעין אלה.

חשוב מאוד לשקם את השן אחרי טיפול שורש. עושים זאת באמצעות מבנה ולפעמים, גם כתר כך השן לא נשברת וגם רמת הרגישות יורדת.

 

טיפול שורש: מה התופעות אחרי הטיפול ?

כיון שבכל זאת, מדובר בטיפול  ברובד הרגיש ביותר של השן, בוצע שם ניקוי, חיטוי, וסגירה, תהיה רגישות בימים הראשונים שלאחר הטיפול. בדרך כלל ממליץ הרופא על אופטלגין או משכך כאבים מסוג אחר. אין מה לחשוש. במקרה של טיפול שורש מוצלח, אי הנעימות חולפת במהרה. במידה והכאב לא עובר עד שבוע, גשו מיד לרופא המטפל לבדיקה חוזרת. לא לוותר ולעמוד על שלכם.

 

טיפול שורש: כיצד להימנע ?

טיפול שורש הוא חשוב וחיוני כדי למנוע עקירת שיניים, אבל כידוע הרפואה הטובה ביותר היא זו שמונעת מחלות ופתרונות חירום. לכן, כדאי לשמור על היגיינת השן, להקפיד על צחצוח שיניים ערב ובוקר, להשתמש בחוט דנטאלי ומי פה. כמו כן, לתזונה תפקיד חשוב מאוד בבריאות הפה. כמה שפחות פחמימות פשוטות ריקות ייטב לכם.

הצעד החשוב ביותר לעשותו הוא לא להזניח. בקרו אצל רופא השינים לביקורת תקופתית וכך תבטיחו מעקב צמוד וטיפול נקודתי לפני התפתחות לרעה בשן.

 

לכל שאלה - צרו עימנו קשר,

לשרותיכם פורטל רפואת השיניים - שן בינה