דף הבית >>יישור שיניים >>יישור שיניים
שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

יישור שיניים

יישור שיניים

 

טכנולוגיות חדשות בתחום רפואת השיניים, עולות ופורחות מדי חודש. מדובר בתחום שעל אף היותו מסורתי, מתחדש כל העת ומפתח חומרים, אביזרים ועזרים שמביאים לבריאות טובה יותר של השן. יישור שיניים (אורתודנטיה), השתלות שיניים ושיקומן בצורה שלא הכרנו בעבר.

האורתודנטיה – יישור שיניים הוא תחום שרוכש בשנים האחרונות יותר ויותר אוהדים ומטופלים. אם בעבר היה מדובר באוכלוסיה הצעירה, הרי שהיום יותר מבוגרים הולכים לרופאי שיניים המתמחים באורתודנטיה והולכים על יישור שיניים. סקרים שנערכו לאחרונה מעידים על כך שכ-50% מן המטופלים עברו יישור שיניים עד גיל 20. היתר עשו זאת בין הגילאים 20 ומעלה. 

 כיום, קיימות שיטות אסתטיות ועדינות יותר ל- יישור שיניים מאשר בעבר. הטבעות המסורתיות והגשרים התעדנו ואינם גסים יותר. מדובר בפלטות שקופות וטבעות שלא תמיד נמצאות בחזית הפה אלא בחלק האחורי של השיניים.

כמובן שגם שיטות יישור השיניים המסורתיות קיימות אבל מי שידו משגת הולך על הטכניקות החדשות.  

יישור שיניים – מתי מתחילים ?

יש ילדים שצריכים להתחיל את תהליך היישור בגיל צעיר יחסית (8-9), אבל ברוב המקרים, מתבצע יישור שיניים רק אחרי נפילתן של כל שיני החלב והחלפתן בשיניים הקבועות. זה קורה מספר שנים מאוחר יותר בדרך כלל, כך שהגיל הממוצע  שניתן להתחיל בו תהליך טיפולי של יישור שיניים הוא  12-15 . כמובן שניתן גם לעבור תהליך של יישור שיניים למבוגרים 

במפגש הראשון, מתבצעת אבחנה, ועל פיה נקבעת תוכנית טיפול, סוג הטיפול, כמה זמן הוא יימשך והתשלום.

האם יישור שיניים נועדו לאסתטיקה או שיש כאן גם אלמנט בריאותי ?

נכון, שיניים לא ישרות, פוגמות באסתטיקה הכללית של הפנים, אך מדובר גם בפגם בריאותי. מדוע?

כשיש שיניים לא ישרות או צפופות מדי, עלולות להתפתח מחלות חניכיים והצטברות עששת, ובהמשך השיניים פשוט נופלות מוקדם מדי.

שיניים לא ישרות – גנטיקה או בעיה שנוצרת עם השנים ?

אורתודנטים מומחים טוענים כי יש קשר גנטי לבעיה זו, אך תולים את העניין גם בגורמי סביבה למיניהם. מזון עשיר בסוכר, כסיסה של ציפורניים, מציצת אצבע, נקישת שיניים ופעולות דומות, גורמות להבלטת שיניים ויציאתן מסדר נורמאלי. אגב, שיניים לא מסתדרות לבד מעצמן. בדרך כלל תמיד צריך יישור שיניים אצל אורתודנט.

 כמה זמן נמשך תהליך יישור שיניים ?

טיפול ממוצע נמשך כשנה וחצי בערך. זה תלוי במצב הפה וסוג הטיפול. במצבעים מסוימים מספר חודשים יספיקו ובמקרים אחרים זה יכול לקחת יותר. במצבים המסובכים יותר של הזנחה ממושכת, תתכן התערבות כירורגית.

 

באילו טכניקות משתמשים כדי ליישר את השיניים ?

יישור שיניים מתבצע בשלוש טכניקות  עיקריות: רצועות שמכסות את רוב השיניים עם רצועות מתכת, טבעות פלסטיק או מתכת שמחוברות בחוט עדין בחזית השן וטבעות אחוריות. מי שלא רוצה גשר, ישנה שיטה חדשנית יותר והיא מעין קשתיות שקופות שניתן להסיר. הן עשויות מחומרים פלסטיים ולא בולטות בפה אפילו מטווח קצר.

דברים שחשוב לזכור

בזמן שאתם עם הגשר, הקשתות, הטבעות או כל אמצעי אחר בזמן יישור השיניים חשוב לשמור על היגיינת הפה. כלומר, חוט דנטאלי אחרי הארוחות, צחצוח שיניים עקבי והימנעות מסוכרים יתר על המידה. שאריות מזון על אמצעים אלה גורמים עששת וריקבון.

 חשוב שתדעו שאפשר ואף רצוי לשלב יחד עם תהליך יישור שיניים גם ציפוי חרסינה, הלבנה ותחומים נוספים באסתטיקה של השן. כך נוצר שיפור כללי במצב השיניים ולא רק טיפול נקודתי.